Skip to main content

Czym jest fotografia ślubna?

Jedni twierdzą, że fotografia ślubna to ta dziedzina fotografii, którą nie warto się chwalić. Często fotograf specjalizujący się w fotografii ślubnej to po prostu pasjonat fotografii dorabiający sobie na weselach, którego główny zawód wykonywany w tygodniu jest całkiem inny i nie związany z fotografią ślubną.

Moim zdaniem fotografia ślubna to dziedzina fotografii reporterskiej wykonywanej w dniu ceremonii zaślubin począwszy od przygotowań po zabawę weselną.

Czy każdy kto potrafi fotografować czyli zna podstawy wykonywania poprawnych technicznie zdjęć może zostać fotografem ślubnym?

Myślę, że nie.

fotografia ślubna

fotografia ślubna

Od zawsze uczono mnie, że nie można być specjalistą we wszystkim. Każdy z nas ma talent czyli coś w czym jesteśmy lub czujemy się naprawdę dobrzy. Jeśli chodzi o mnie to wykonuję różne zlecenia fotograficzne jednak w fotografii reporterskiej czuję się jak ryba w wodzie. Uwielbiam sytuacje gdzie nigdy nie wiadomo co za chwilę się wydarzy lub jakie warunki oświetleniowe zastaniemy w kościele czy na sali weselnej. Tym właśnie charakteryzuje się fotografia ślubna.

Fotografia ślubna to typowy przykład „reporterki” gdzie fotografujący musi być bardziej czujnym obserwatorem, który nigdy nie wpływa na zachowanie ludzi otaczających go a raczej wychwytuje naturane emocjonalne zachowania i uwiecznia je w postaci zdjęć. Nie jestem zwolennikiem wykonywania zdjęć pozowanych, są one dla mnie zbyt sztuczne i nienaturalne.

Fotografia ślubna to nie tylko „obrazek” to ulotna chwila opowiadająca pewną historię, uwieczniona w postaci zdjęcia. Taki efekt najlepiej ale i za razem najtrudniej uzyskać gdy ludzie czyli np goście weselni zachowują się naturalnie. Taka właśnie jest fotografia ślubna, prosta, prawdziwa i bez udawania.

fotografia ślubna Wrocław

fotografia ślubna wroclaw