Skip to main content

Dzień ślubu to dla większości z nas najważniejsze wydarzenie w życiu. Jednak przed tą ważną datą czeka nas wiele przygotowań.

 

_MG_0871

sala na wesele

Jedną z ważniejszych spraw jest znalezienie odpowiedniej sali weselnej – takiej, która pomieści wszystkich gości weselnych, zapewni fachową obsługę, dobre jedzenie i co ważne nie zrujnuje przyszłych małżonków. Trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów podczas wybierania sali weselnej. Poniżej prezentuję przykłady.

Niewątpliwie jedną z pierwszych czynności jaką powinniśmy wykonać to odpowiednio wczesna rezerwacja sali, gdyż jeśli będziemy zwlekać z podjęciem decyzji, może okazać się, że nie ma już wolnych terminów. Trzeba mieć świadomość, że najbardziej okazałe sale mogą być zarezerwowane już na kilka lat do przodu. Dlatego też warto już przed wyznaczeniem daty ślubu zorientować się w terminach, jakie oferują sale weselne, które bierzemy pod uwagę. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowań.

Ważną informacją jest również to czy wybrana sala weselna oferuje miejsca noclegowe w ramach ceny lub za dopłatą. Jest do bardzo istotne w sytuacji gdy zamierzamy zaprosić gości przyjezdnych. Oczywiście nie ma problemu jeśli są to jedynie 2,3,4 osoby, które można przenocować u rodziny. Jest to jednak częsty problem w przypadku wesel na 200 osób gdzie połowa przyjeżdża spoza miasta.

Dlatego jeszcze podczas wyboru sali warto wiedzieć dokładnie ilu zapraszamy gości przyjezdnych a ilu takich którzy mają gdzie się zatrzymać na noc.

sala weselna

sala weselna

Wystrój sali to jedno. Dostępność terminu i nocleg to drugie…. pozostaje jeszcze kwestia najważniejsza: cena. To chyba najistotniejszy parametr decydujący przy wyborze sali. Ceny wahają się między 100-200 do nawet kilku tysiącach złotych za osobę. Zanim jednak przerazimy się ceną lub ucieszymy się z jej niskiej wartości, sprawdźmy dokładnie zawarte jest w cenie. Na spotkaniu z właścicielem lokalu pytajmy o to czy w cenie jest również: kawa, herbata, ciasta czy również soki, napoje, woda. Sam byłem świadkiem kiedy to na stołach nie postawiono gościom weselnym nic do picia, ponieważ nie było go w cenie. Warto zapytać również czy lokal pobiera opłatę korkową czyli opłatę za wniesienie do lokalu własnego alkoholu. Wracając jeszcze do tematu liczby gości. Na pewno właściciel lokalu zapyta o liczbę gości, warto zorientować się w temacie daty do kiedy należy poinformować salę o ewentualnej zmianie tej liczby w górę lub w dół.

 

 

 

wystrój sali weselnej

wystrój sali weselnej

W przypadku sali pamiętajmy również o samej lokalizacji. W przypadku gdy sala oddalona jest kilka kilometrów od kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego warto zastanowić się czy nie powinniśmy zapewnić naszym gościom lub pewnej części transport. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się bus lub autokar który zawiezie naszych gości z kościoła na salę weselną oraz po zabawie odstawi w wyznaczone miejsce. Jest to o tyle istotne iż tacy goście nie muszą przez całą zabawę martwić się o to czy tego wieczora będą musieli prowadzić samochód czy nie. W przypadku małej liczby gości idealnym rozwiązaniem są również taksówki. Dziś korporacje taksówkarskie posiadają również oferty przygotowane właśnie na takie okazje.

więcej informacji odnośnie przygotowań do ślubu przeczytacie TU