Skip to main content

Ile kosztuje fotograf ślubny?

Zastanawia się każda para młoda. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Dobry fotograf ślubny to koszt kilku tysięcy złotych ale ile powinien kosztować względnie dobry fotograf aby wykonał piękne zdjęcia. Każdy szanujący się fotograf ślubny nie pojedzie na zlecenie za niskie wynagrodzenie. Dobrzy fotografowie ślubni mają wyższe ceny z uwagi na duże doświadczenie zawodowe. Fotograf ślubny z dużym wieloletnim doświadczeniu może sobie pozwolić na wybieranie ciekawych zleceń i podnoszenie cen.

Ile zatem kosztuje dobry fotograf?

Fotograf ślubny to osoba, artysta, której zadaniem jest uwiecznianie w postaci fotografii wydarzeń, osób, emocji, miejsc w dniu ślubu / wesela. Rola fotografa ślubnego jest niezwykle trudna i wymagająca skupienia, doświadczenia, wiedzy oraz wyczucia.

Wiele osób nie pracujących w branży fotograficznej sądzi, że fotograf ślubny to po prostu osoba + dobrej klasy sprzęt wykonujący dobrej jakości zdjęcia. Ten mit niestety nadal krąży i często z takimi opiniami sam często się spotykam. Prawda jest jednak inna. Na wykonanie dobrej jakości zdjęć ślubnych potrzebnych jest kilka punktów:

  • Doświadczenie. Doświadczenie to umiejętność planowania, przewidywania i zachowania w różnych sytuacjach. Co prawda każdy ślub czy wesele jest inne. Para młoda oraz ich goście weselni są inni i inaczej się zachowują, o różnych miejscach nie wspomnę. Są jednak „stałe punkty” które zazwyczaj zastępują kolejno po sobie takie jak: przygotowania pana młodego, przygotowania pani młodej, błogosławieństwo, podpisanie dokumentów na zakrystii, ślub, życzenia, pierwszy taniec, wesele, oczepiny itd….Sama świadomość kolejności to nie wszystko. Doświadczenie to również umiejętność oceny i wyczucia które miejsce będzie lepsze na wykonanie zdjęcia, co warto fotografować a co nie, kiedy można fotografować np. w kościele. Doświadczenie to również wiele innych umiejętności wypracowanych przez fotografa przez lata pracy z parami, gośćmi weselnymi oraz sprzętem fotograficznym. Doświadczony fotograf to taki który wie po co, dlaczego i kiedy.
  • Sumienność. W fotografii ślubnej nie ma kompromisów ani drogi na skróty. Praca na materiałach niskiej jakości lub niskiej klasy sprzęcie wiąże się z ryzykiem i wątpliwej jakości efektem końcowym. Przykładem może być choćby album ślubny przygotowany przez fotografa dla pary młodej będącym istną wisienką na torcie. Jeśli w celu obniżenia kosztów planujemy zakup tańszego albumu, skorzystania z tańszego laboratorium fotograficznego to jak możemy spodziewać się wysokiej jakości efektu końcowego w postaci odbitek na niestarannie wklejonych do „papierowego” albumu. Sumienność do dokładność we wszystkim co robimy. Wszystkie starannie dopracowane detale choćby we wspomnianym albumie ślubnym robią ogromne wrażenie na oglądającej parze. Dlatego moim zdaniem warto się postarać :)
  • Umiejętność/Wiedza. Mówi się, że dobry sprzęt sam robi zdjęcia. To bzdura. Sprzęt fotograficzny jest jedynie narzędziem coś w stylu „dłuta”. To fotograf jest rzeźbiarzem który za pomocą dłuta tworzy dzieło. Dobrej klasy sprzęt odpowiednio skonfigurowany i skompletowany jest w stanie wykonać świetne zdjęcia ślubne ale tylko w rękach osoby wykwalifikowanej w dziedzinie fotografii. Osobiście znam wiele osób nazywających się fotografami posiadających wyższej klasy sprzęt od mojego i wykonujących (przepraszam za wyrażenie) tragiczne zdjęcia. Do każdego aparatu jest załączona instrukcja tłumacząca wszystkie opcje jednak wykonanie dobrego zdjęcia wcale nie jest takie proste. Dla mnie prawdziwy fotograf to osoba nie bojąca się stale uczyć często na własnych błędach ale to w końcu najlepsza droga nauki. Osoba która zanim naciśnie spust migawki już wie jak zdjęcie ma i będzie wyglądać.
  • Sprzęt. Oczywiście im lepszy tym łatwiej. Osobiście oceniając fotografa a raczej talent jaki posiada oceniam najpierw dzieło czyli np. zdjęcie. Jeśli opowiada ono jakąś historię, przedstawia emocje i na dodatek jest utrwalone w nietuzinkowy technicznie sposób to naprawdę super. Na koniec gdy dowiaduje się że wykonał tą fotografię niskiej klasy sprzętem to naprawdę jestem pełen podziwu bo jest to niezwykle trudne. W przypadku reportażu ślubnego priorytetem jaki ja stawiam przy wyborze sprzętu to szybkość i niezawodność. Wiele się słyszy o przypadkach niedziałających kart pamięci, przepalających się lampach błyskowych czy zawieszających się body. Ciężko wyznaczyć jakiś złoty środek ponieważ wszystko rozbija się o budżet jakim dysponujemy oraz jakością zdjęć jaką na danym etapie chcemy prezentować. Wiadomo, że fotograf z 20-letnim doświadczeniem pracującym na sprzęcie za 40 tys. zł nie wykona zdjęć na 1000 zł podczas całego dnia ( w dniu ślubu). Pamiętajmy jednak aby jakość jakiej oczekujemy oceniać właśnie po zdjęciach. Jeśli prezentują coś wspaniałego co nam osobiście bardzo się podoba to nie ważne jakim sprzętem wykonał zdjęcie fotograf :) Sprzęt to nie tylko aparat, obiektyw i lampa. To również samochód, zapadowy aparat, kilka obiektywów, zapasowa lampa, karty pamięci, ładowarki obiektywy, pozwolenia na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych, wyzwalacze radiowe, statywy, filtry itd…. troszkę tego jest :)
  • Praca = pasja? Jeśli tak to super jeśli nie to warto się zastanowić. Osobiście nie wyobrażam siebie pracy, która nie sprawia mi satysfakcji, której  nie lubię, która mnie nie kręci. Zanim założyłem swoją firmę pracowałem głównie jako przedstawiciel. Nienawidziłem swojej pracy bo moim zadaniem było „wciskanie” klientom czegoś czego sam bym nie kupił :/ Poszukując fotografa ślubnego szukałbym naprawdę osoby, która kocha to co robi i element finansowy jest jedynie miłym dodatkiem a radość młodej pary oglądającej zdjęcia i ich wdzięczność największym wynagrodzeniem. Nie chcę też dzielić wszystkich fotografów na dwie grupy, jedni to ci fotografujących w weekendy dla pieniędzy i w tygodniu pracujących np. na kasie w tesco oraz na tych oddających się w pełni swojej pasji i ten sposób zarabiających na życie ale wydaje mi się że tak właśnie jest. Ja osobiście należę do tej drugiej grupy. Pracuję na co dzień z aparatem wykonując zdjęcia i zajmując się produkcją filmową. Dla mnie praca to jak chwilka wolnego, tylko dla mnie, jak oglądanie meczu jak godzina drzemki po obiedzie :) po prostu kocham to co robię.
koszt fotografa ślubnego

koszt fotografa ślubnego