Skip to main content

Albumy tradycyjne czy Fotoksiążka? Jak to się ma do zmieniających się trendów ślubnych?

Mój wniosek z obserwacji sezonu 2018 jest jeden. Większa część par młodych zamawia fotoksiążki lub fotoalbumy zamiast albumów tradycyjnych. Taki jest fakt, ale dlaczego tak się dzieje? Już odpowiadam:

  • Jakość wykonania. Pomimo, że każda pozycja jest zamawiana i wykonana pod konkretne zamówienie w tej samej drukarni to jednak fotoksiążki są o wiele bardziej odporne na upływ czasu. Brak odcisków palców na odbitkach oraz brak pozagniatanych i porwanych pergaminowych stron oddzielających rozkładówki.
  • Nowoczesny wygląd. Rozkładówki fotoksiążek są wykonane przez drukarnie na podstawie projektu przesłanego przez fotografa. Często taki projekt zawiera kolarz zgrupowanych ze sobą tematycznie zdjeć np. detal sukni ślubnej + szeroki kadr pani młodej z długim welonem podczas przygotowań w domu pani młodej. W przypadku odbitek w albumie tradycyjnym jest to trudniejsze do wykonania.
  • Cena. To jedyna wada fotoksiążek jednak ich stosunek do ceny albumu tradycyjnego to ok 30% więcej.
  • Nieskomplikowany proces produkcji. W przypadku albumów tradycyjnych fotograf musi zamówić osobno odbitki, posegregować je w odpowiedniej kolejności a następnie przykleić starannie w albumie. To właśnie ten etap jest najbardziej kłopotliwy i najbardziej czasochłonny. Przygotowanie 3 albumów dla 1 pary to ok 4h pracy z albumami po których plecy okropnie bolą. W przypadku fotoksiążek proces wygląda z goła inaczej. Przygotowuję projekt w programie graficznym i wysyłam go do druku. Po 7 dniach mam gotowe piękne fotoksiążki u siebie a wszystkie fotografie są równo wydrukowane i swietnie zestawione w grupy a całość wygląda nowocześnie, profesjonalnie i schludnie.

Już chyba sami widzicie, że nie jestem fanem albumy tradycyjne. Gdybym miał podjąć decyzję to oczywiście wybieram fotoksiążki.

Jeśli jednak w śród Was są fani albumów tradycyjnych to oczywiście nie odmówię ich wykonania jednak będą one wymagały osobnej wyceny ponieważ nie znajdziemy ich już w polecanych pakietach ślubnych na 2019 i 2020 rok.

Albumy tradycyjne znikają z oferty ślubnej.
fotoksiążka zamiast albumy tradycyjne